Jdi na obsah Jdi na menu

Cirkusové kousky - druhy příkazů a odměn

29. 6. 2006
Jaký druh příkazů používat?Obrazek

To záleží na vás. Můžete využít všechny druhy řehotání až po hýkání - vím že máte široký repertoár. Váš člověk stejně rozdíl nepozná. Používejte gestaObrazek spolu s hlasovým příkazem a získáte mnohem lepší odezvu než na pouhý hlasový povel. V každém případě ale musí být povely a pomůcky pro člověka od počátku srozumitelné a zřetelné.
Mnoho lidí není zvyklých naslouchat zvukům, které vydáváte. Aby se to naučili, potřebují čas. ObrazekPostupně můžete své signály redukovat a působení na člověka nebude tak viditelné.
Aby váš člověk dokázal správně zareagovat, je důležité, aby jste po dobu výcviku nějakého kousku používali stejný hlasový příkaz, stejný tón hlasu, stejná gesta a pozici těla. Měli by jste být při výběru pomůcek (povel, gesto) opatrní, zasádně si vybírejte pomůcky, které jsou od sebe dostatečně odlišné a nebudou způsobovat konflikt při učení dalších cviků.


Jak člověka odměňovat? 

Klíčem je najít něco, díky čemu bude váš člověk ochotný a motivovaný, ale zároveň ho to nevyruší od práce. Nejčastěji používané odměny pro člověka jsou:povolení tlaku jako jedna z těch moderních přirozených metod - ale máme tu i klasiku jakou je bezesporu - jídlo, pochvala a pohlazení nebo podrbání.Obrazek
Jako odměna se mi nejvíce osvědčilo podávání pamlsků, ale vypozoroval jsem, že naše panička má raději kousek čokolády nebo jahody, než klasické bonbóny, které se dají koupit v lidských obchodech a pokud jí nabídnu něco, co jí doopravdy chutná, jsou její reakce mnohem vstřícnější.
Používání pamlsků jako odměny někdy přináší problémy, zejména pokud je člověk nevychovaný a lepí se na vás, když manipulujete s pamlsky. V tom případě můžete uvažovat o použití "clicker" tréninku, při kterém budete "clicker" používat jako signál - člověk nebude hledat pamlsek dokud neuslyší kliknutí.
Pokud nechcete, aby si kůň spojoval váš čumák s jídlem, je možné mu pamlsky dávat do kbelíku,na talíř, nebo na zem.
Nenechte se dostat do situace, kdy je člověk zainteresovanější do jídla, než do provedení toho, co chcete. Člověk musí vědět, že nejprve musí něco udělat, aby dostal odměnu. Pak vás začne žádat, aby mohl něco udělat, místo toho, aby vás žádal o jídlo.
Také potřebujete mít jeden specifický zvuk, který budete svému člověku opakovat, když něco udělá správně. Můžete tento zvuk také používat jako odměnu spolu s chválou, když se pokusí vám vyhovět.
Taktéž pokud učíte jakýkoliv cvik, je dobré cvičit s a bez žrací odměny. Je to praktické, když nemáte ihned po ruce pamlsek. Jakmile dokončil cvik, střídejte pochvalu a žrací odměnu. Jednou mu pamlsek dejte, podruhé ho jen pochvalte a napotřetí mu pak můžete dát znovu pamlsek. Začne pracovat ať máte odměnu nebo ne. Pokud zcela vyloučíte pamlsky, člověk ztratí motivaci a nebude cvičit jako předtím, takže je důležité odměňovat ho pamlskem často.

VAROVÁNÍ : I když je systém tréninku formou odměn jedním z nejlepších na světě, může být použit i v nevhodnou chvíli. NEODMĚŇUJTE NEKOREKTNÍ PROVEDENÍ! V jednotlivých tréninkových fázích si musíte být jisti, že člověk udělal přesně to, co jste chtěli a nevynucuje si odměnu. Jestliže nebudete vyžadovat absolutní přesnost v tom, o co koně žádáte, můžete ho nejen zmást, ale může to i zpomalit proces tréninku. Doporučuje se, aby hříbata, která se také pokouší lidi učit základní cviky, byly pod dohledem dospělých koní, kteří dohlédnou, aby člověk nebyl příliš dychtivý a nechňapal po odměně.