Jdi na obsah Jdi na menu

Cirkusové kousky - JAK NA TO

29. 6. 2006

                Jak učit člověka cirkusové kousky?                          

ObrazekMetoda, která se používá pro učení cviků se nazývá podmiňování a posilování. Požádáte člověka o cvik, třeba políbení na nosdru a pokud udělá něco podobného polibku odměníte ho nějakým pamlskem, třeba kouskem čokolády, pokud je to žena nebo pivní klobásou či řízkem pokud je to muž (samozřejmě že Váš člověk může mít jiné chutě, ale na to určitě přijdete co mu nejvíc chutná)  Většinou nebudete schopni docílit celého cviku ihned, takže postupujete krok za krokem. Postupně zvládnete celý cvik najednou.

Zde je několik jednoduchých pravidel, která by jste měli znát, než začnete svého člověka něco učit: -jsou od přírody líní a ztrácí rychle soustředěnost - nezapoměňte také, že Váš člověk se většinu dne soustředí když je v práci aby na vás mohl vydělávat, a tak ho nemůžete několik hodin ještě přetěžovat takto náročnými lekcemi... Deset patnáct minut je optimální množství času pro práci na něčem novém.
2. Buďte vytrvalí. Velmi krátké cvičení každý den je to, co je potřeba. Nevynechávejte dny pokud můžete. Krátké lekce každý den dávají vašemu člověku čas, aby o tom mezitím přemýšlel. I když třeba člověk během lekce tak úplně nepochopil, co od něho žádáte, zcela jistě to nebyla ztráta času. Bude trvat několik lekcí, než si vytvoří spojení mezi svým činem a odměnou. Buďte trpěliví a netlačte na něj.
3. Dávejte mu za práci odměnu. Je vhodné, aby člověk nepracoval nasycený. Pamlsky po jídle nebudou mít takový efekt, jako když je váš člověk opravdu hladový. Když používáte pochvaly, pamatujte si, že člověk , který právě strávil osamoceně několik hodin v práci, bude více reagovat na laskavé zařehotání a pohlazení, než člověk, se kterým jste již ten den nějaký čas strávili.
4. Buďte trpěliví. Někteří lidé se učí rychle a jiní pomalu.(jistě víte, že ne každý člověk je stejnou měrou inteligentní, někteří dostali příděl IQ velký a na některé se už nedostalo) Člověk, který již umí jeden nebo více triků se bude novým kouskům učit mnohem rychleji než člověk, který je celý život zvyklý pouze nosit Vám žřádlo. Takový člověk si obvykle nevšímá, mu naznačujete nebo děláte, protože to nemá co dělat s přípravou vašeho žrádla a jeho přidělování a pravděpodobně bude nejprve ignorovat jakékoliv vaše povely.
5. Malé pokroky. Všechno co s lidmi děláme, je postaveno na malých krůčcích.

Obrazek


1. Lekce musí být krátké. Člověk se nedokáže příliš dlouho soustředit. Je bezúčelné unavovat člověka dlouhými lekcemi

Jestliže váš člověk začne provádět nějaký cvik, aniž by jste ho o to požádali, nedávejte mu pamlsek. Je velice důležité neodměnit člověk za cvik, o který jste ho nežádali. Musí vědět, že odměnu dostane pouze když bude reagovat na vás.
Učte člověka vždy jen jeden jediný cvik a nezačínejte s novým, dokud váš kůň dokonale nerozumí povelu a zcela perfektně cvik nezvládá. Pokud ho budete učit současně víc než jeden cvik, může ho to plést a vy se ocitnete v bludném kruhu.
U všech cirkusových cviků existuje nebezpečí, že je člověk bude vykonávat i mimo trénink a stane se z nich nepříjemný zlozvyk (např. polibek ...). Proto provádějte výcvik výhradně na jízdárně nebo v hale, tedy v místech, kde je člověk zvyklý pracovat a soustředit se na Vás.
Pro cvičení je třeba vybrat si místo, kde budete mít na cvičení co možná největší klid a kde vašeho člověka nebude nic rozptylovat od práce. Není nic horšího když máte nesoustředěného člověka - kolem projde nějaký jeho kámoš a on se zapomene a hned by spolu kecali třeba hodinu, místo aby dělal to co má... To mu nesmíte vůbec dovolit. Ideální je samozřejmě hala, ve které můžete být sami, nebo třeba obedněná kruhovka, i když tam se může člověk cítit poněkud stísněně.
Nepřestávejte opakovat krok za krokem a odměňujte vašeho člověka za snahu. Buďte trpěliví, než se nový cvik naučí, může to trvat dlouhou dobu, možná i celé týdny.

Je také doporučováno předem si rozebrat cvik na malé kousky a sestavit si jasný plán, který budete dodržovat. Vypadá to sice jako zbytečnost zejména pro některé jednoduché cviky, ale bude vám to pomáhat při komplikovanějších věcech. Dokonce i pro jednoduchý trik, jako je úsměv, by jste měli mít naplánované kroky:
1. Požádáte o úsměv (kteroukoliv metodou ), odměníte člověka za pokus.
2. Jakmile člověk reaguje, chcete lepší reakci, do okamžiku než získáte opravdový úsměv.
3. Jakmile máte dobrý úsměv na jasný povel, začnete zjemňovat pomůcky a snižovat odměnu.
4. Jakmile máte dobrý úsměv na minimální pomůcku, zkoušíte to dále na nových místech atd. ...
Vaše tréninkové metody se budou postupně měnit a stávat se jasnějšími a snazšími.